تبلیغات
سایلنت موبایل- پایگاه خبری دنیای فناوری - چگونه بالابردن سرعت کامپیوتر...

فناورى هاى امروزى با امكانات فراوان، موجب رضایت خاطر كاربران مى شوند. فرضا با فشار یك دكمه در دستگاه كنترل از راه دور، تلویزیون را روشن مى كنید و یا با فشردن دكمه Start در مایكروفر، دستگاه بلافاصله شروع به كار مى كند اما سیستم عامل ویندوز در كامپیوترهاى شخصى این گونه نیست و براى راه اندازى آن، بسته به عوامل مختلف باید حدود ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه صبر كنید. البته مى توانید از این مدت زمان نسبتا طولانى، براى انجام كار دیگرى استفاده كنید اما اگر فرد كم طاقتى هستید، روش هایى براى افزایش سرعت راه اندازى كامپیوتر وجود دارد كه برخى از آنها به بهبود عملكرد ویندوز نیز كمك شایانى مى كنند. پیش از اعمال این تغییرها ابتدا از سیستم خود، یك نسخه پشتیبان تهیه كنید.
تغییر در برنامه Setup كامپیوتر
ممكن است سخت افزار كامپیوتر شما موجب تاخیر زیادى در راه اندازى ویندوز شود. مى توانید با ایجاد تغییراتى اندك در تنظیمات برنامه Setup كامپیوتر، این زمان را كاهش دهید. براى این منظور، مراحل زیر را طى كنید.
ورود به :Setup روش هاى مختلفى براى انجام این كار وجود دارد اما معمولا با پایین نگهداشتن دكمه Delete یا دكمه اى دیگر به هنگام راه اندازى سیستم، این كار را انجام مى دهند. بدین منظور به پیام هاى ظاهر شده روى صفحه نمایش در هنگام راه اندازى سیستم توجه كرده و یا دفترچه راهنماى مادربرد یا PC خود را مطالعه كنید. تنظیمات مورد نظر شما، غالبا در زیر گروه ها قرار دارند و نام به كار رفته براى هر تنظیم برحسب سیستم، متفاوت است، از این رو پیام هاى ظاهر شده را با دقت بخوانید تا گزینه هاى مربوطه و فرمان هاى پیمایش مناسب را بیابید.تسریع فرآیند Power On Self-Test آزمایش خودكار به هنگام روشن شدن این گزینه را روى Fast یا Enabled تنظیم كنید تا در هنگام راه اندازى، زمان زیادى به بررسى حافظه و سخت افزار اختصاص نیابد. با انجام این كار تنها مشكل این است كه اگر در RAM یا مادربرد، اشكالى باشد، شما متوجه آن نمى شوید. جست وجوى فلاپى Floppy Seek)):اگر درایو فلاپى كامپیوتر شما به خوبى عمل مى كند، لازم نیست در هر بار راه اندازى سیستم، این مسئله بررسى شود. بنابراین آن را در حالت Disabled قرار دهید.درایوهاى:IDE به دنبال لیست كانال هاى اولیه و ثانویه IDE سیستم بگردید. اگر این گزینه ها در حالت Auto قرار داشته باشد، كامپیوتر شما به هنگام راه اندازى، مدت زمانى را صرف شناسایى هر دستگاه IDE مى كند. بنابراین بهتر است در كانال هاى IDE كه از آنها استفاده نمى كنید، این گزینه را در حالت None قرار دهید. بررسى سیستم و حصول اطمینان از عدم حضور ویروس، برنامه هاى جاسوسى و تبلیغاتى برنامه هاى پنهانى و زیان آور غالبا در هنگام راه اندازى سیستم بارگذارى مى شوند و فرآیند راه اندازى را كند مى كنند. با اسكن كردن سیستم، ویروس ها و برنامه هاى مزاحم را بیابید. اگر برنامه هاى ضدویروس و ضدجاسوسى نصب نكرده باشید، با خطرات بسیارى روبه رو خواهید بود. با مراجعه به سایتTrend Microhousecall .trendmicro .com، مى توانید به صورت online و رایگان سیستم خود را بررسى كرده و از عدم وجود ویروس اطمینان یابید.برنامه Adaware نیز مى تواند در از بین بردن نرم افزارهاى جاسوسى و تبلیغاتى به شما كمك كند. همچنین مى توانید از برنامه تشخیص دهنده online و رایگان PestScan www.pestscan.com نیز استفاده كنید.
حذف برنامه هاى غیرضرورى
در ویندوز،۹۸ Me و XP مى توانید مشاهده كنید كه چه برنامه هایى به هنگام راه اندازى بارگذارى مى شوند. براى این كار به منوى Start رفته و گزینه Run را انتخاب كنید، سپس عبارت msconfig را تایپ كرده و OK را بزنید. Msconfig در ویندوز ۲۰۰۰ وجود ندارد اما مى توانید به جاى آن از برنامه هایى مانند Startup Control Panel استفاده كنید. سپس روى زبانه Start Up كلیك كنید تا فهرستى از برنامه هایى را كه به هنگام راه اندازى بارگذارى مى شوند، مشاهده كنید. كادرهایى را كه در سمت چپ پنجره Msconfig قرار دارند، از حالت علامت دار خارج كنید تا این برنامه ها دیگر بارگذارى نشوند. نام و مكان فایل ها به شما كمك مى كند تا عملكرد آن برنامه ها را دریابید. در ویندوزXP، برنامه Msconfig زبانه اى به نام Services دارد كه برنامه هاى كاربردى دیگر و نیز اجزاى سیستم عامل را نشان مى دهد. برخى از آنها را مى توانید غیرفعال كنید تا به هنگام راه اندازى بارگذارى نشوند اما وجود برخى دیگر براى ویندوز ضرورى هستند.
تنظیم رجیسترى
برنامه هایى مانند RegClean مى توانند تنظیمات سخت افزار و نرم افزارهاى منسوخ را از بین ببرند. RegClean براى نسخه هاى قدیمى ویندوز مناسب است، اما در ویندوز XP مى توانید از برنامه هاى تجارى مانند Norton SystemWorks محصول شركت Symantec و SystemSuite محصول شركت V Communicationsو اشتراك افزارهایى مانند Registry First Aid استفاده كنید.
یكپارچه سازى هارددیسك
هارددیسك سیستم شما، غالبا فایل ها را فقط در یك مكان ذخیره نمى كند، بلكه بخش هاى فایل را در هر كجا كه فضاى خالى باشد، قرار مى دهد. برنامه Disk Defragmenter را در هر یك از درایوهاى خود اجرا كنید تا فایل ها به صورت یكپارچه درآیند.این كار، هم موجب بهبود فرآیند راه اندازى و هم عملكرد كلى ویندوز خواهد شد. بدین منظور، به منوى Start رفته و به ترتیب گزینه هاى Programs,Accessories System ToolsوDisk Defragmenter را انتخاب كنید.سپس نام درایو مورد نظر را انتخاب كرده و روى Start كلیك كنید