تبلیغات
سایلنت موبایل- پایگاه خبری دنیای فناوری - راه‌اندازی ftp serverدرشبکه و اینترنت
راه‌اندازی FTP Server

اشاره :
به عنوان یك كاربر خانگی ممكن است بارها برایتان پیش آمده باشد كه بخواهید تعدادی از فایل‌های خود را در مدت زمانی نامحدود در دسترس دیگران قرار دهید اما به دلایلی نمی‌خواهید كه پوشه Share شده‌ای درسیستم‌تان وجود داشته باشد و یا شاید یك مدیر سیستم هستید كه دفاتر متعددی در نقاط مختلف شهر یا كشور دارید و استفاده از فایل‌های مشتركی برای همه دفاتر الزامی‌به نظر می‌رسد اما حجم و محدودیت های شبكه امكان ارسال آنها را با پست الكترونیكی فراهم نمی‌كند؛ اصلاً شما می‌خواهید این دسته از فایل‌ها همیشه در یك جای ثابت برای دریافت در دسترس باشند و دائم مجبور نباشید برای تك تك دفاتر آنها را ارسال كنید. یك راه حل ساده ، سریع و قدیمی‌برای این كار راه اندازی یك FTP Sever است. شما می‌توانید بر روی ویندوز XP Professional خانگی خود یا یكی از سرورهای محل كار به سادگی و در عرض چند دقیقه یك سرویس انتقال فایل راه اندازی كنید. با ما باشید تا در انتهای مقاله شما هم یك FTP Server داشته باشید.پروتكل FTP یا File Transfer Protocol یكی از پروتكل‌های لایه كاربرد (Application) در معماری TCP/IP است كه مسئولیت انتقال فایل‌ها را تحت شبكه بر عهده می‌گیرد، برنامه سرویس دهنده FTP از پورت TCP شماره 20 یا 21 استفاده می‌كند كه با استفاده از پروتكل TCP اقدام به انتقال فایل بین سیستم های مبتنی بر ویندوز و یك سرویس دهنده FTP ویندوزی می‌كند. با اینكه برخی از توانائی‌های این سرویس توسط سرویس وب (www) نیز ارائه می‌شود اما هنوز استفاده از سرویس FTP رواج دارد. به طور كلی به علت مسایل امنیتی سعی می‌شود كه امكان ارسال فایل توسط همه كاربران غیر ممكن گردد و تنها عده خاصی با داشتن كلمه و رمزعبور قادر به ارسال فایل بر روی FTP Server باشند.


یك FTP Server می‌تواند سرویس دهنده‌ای بسیار كارآمد باشد در عین  اینكه عدم نظارت و كنترل آن ممكن است نقطه ضعفی برای سیستم به شمار آید.
FTP با شماره پورت 21 ، یك پروتكل قدیمی ‌است و كاربرد آن به زمانی بر می‌گردد كه استفاده از پورت 80 (WEB) نیز چندان فراگیر نشده بود. زمانی می‌توان از یك کامپیوتر (با سیستم عامل XP ، 2000 یا 2003) خدمات FTP دریافت نمود كه این سرویس روی آن سیستم عامل فعال شده باشد یعنی یك FTP Server روی سرور مورد نظر در حال كار باشد. بعد از برقراری ارتباط با FTP Server در حقیقت شما به یك FTP Client تبدل می‌شوید.
 بوسیله این پروتكل می‌توان فایل ها را در سرویس دهنده Upload نیزكرد اما برای قرار دادن فایل در طرف سرویس دهنده بایستی هر اپراتور یك FTP Account  داشته باشد كه توسط ارائه دهنده سرویس در اختیار کاربر یا همان FTP Client قرار گرفته و بوسیله آن با توجه به حق دسترسی تعیین شده می‌توان به ایجاد ، اضافه، حذف و یا تغییر فایل‌های موجود در سرویس دهنده از طریق یك دستگاه دیگر بپردازد. برای  Uploadكردن می‌توان از برنامه‌هایی مانند Cute FTP ،  Flash FXP ، WS FTP و ... استفاده نمود. اما در این مقاله قصد داریم از طریق راه‌‌اندازی FTP Server این کار را آموزش دهیم.

راه اندازی FTP Server
• نصب سرویس FTP
سرویس FTP یكی از سرویس‌های ارائه شده به همرا  IIS(Internet Information Services) است كه به طور پیش فرض در تمام سیستم عامل‌ها غیرفعال است پس بایستی آن را نصب و فعال كرد.
برای این منظور مراحل زیر را طی كنید:
Control Panel را باز وAdd or Remove Program را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده از قسمت سمت چپ، بر روی آیکون  Add/Remove Windows … را كلیك كنید.

پس از چند لحظه انتظار پنجره مربوطه ظاهر می‌شود در لیست Component  (مانند شكل 1) در مربع كنارIIS تیك بزنید بدون اینكه با زدن Next به مرحله بعد بروید، دكمه Details را انتخاب كنید.


IIS شامل چندین سرویس است كه یكی از آنها  FTPاست و چون هدف ما تنها نصب FTP است پس در پنجره Details در ابتدا تیك كنار همه گزینه‌ها را برداشته و فقط گزینه  Service (FTP) File Transfer Protocol را انتخاب کنید كه طبق شكل 2 به همراه آن ، دو سرویس دیگر نیز فعال می‌شود. تغییری در این تنظیمات ندهید؛ Ok را بزنید و با بازگشت به صفحه قبل Next را انتخاب كنید.

در اینجا نصب سرویس شروع می‌شود. در اواسط روند نصب، از شما درخواست CD ویندوز می‌شود.پس از قراردادن CD و نصب فایل‌های مورد نیاز ، سرویس FTP بر روی كامپیوتر فعال می‌گردد.

قراردادن فایل‌ها بر روی FTP Server
با طی شدن مراحل بالا اكنون سیستم به یک FTP Server تبدیل شده است برای قراردادن فایل‌های مورد نظرتان ، پوشه خاصی در نظر گرفته شده است كه هر چیزی كه در این پوشه قرار گیرد سرویس دهنده آن را در لیست فایل‌ها و پوشه های
 FTP Server قرار می‌دهد.
همانطور كه در شكل 3 و 4 مشاهده می‌كنید به محض نصب FTP Server یك پوشه در درایو C كامپیوتر ایجاد می‌شود كه Inetpub نام دارد . درون این پوشه نیز دو پوشه دیگر به نام‌های ftproot و AdminScripts قرار دارد، پوشه مورد بحث ما كه محل قرارگیری فایل‌های FTP Server است  ftproot است. حالا همه چیز آماده قرارگیری فایل‌ها است. فایل‌هایتان را در این مكان قراردهید، هم اكنون شما یك FTP Server آماده استفاده دارید.

اتصال به FTP Server

یقیناً یك FTP Client ابتدا باید به FTP Server متصل گردد تا بتواند از خدمات آن استفاده كند در یك شبكه داخلی این امر با تایپ یكی از دو نوع آدرس زیر در نوار آدرس IE یا هر Web Browser دیگری مثل Mozilla میسر می‌شود و کاربران شبكه با داشتن IP Address یا نام كامپیوتر سرویس دهنده FTP ، می‌توانند لیست فایل‌های موجود در آن را مشاهده و سپس نسبت به دریافت اقدام كنند.

[ftp: //[FTP Server IP address
[ftp: //[FTP Server Computer Name

اما كاربرانی وجود دارند كه می‌خواهند از این سرویس توسط نوع دیگری از ارتباط استفاده كنند بدین معنی كه هدف آنها از راه اندازی این سرویس دردسترس قرار دادن فایل‌هایی برای افراد خاصی است كه با اجازه آنها قادر به اتصال به سیستم باشند نحوه ساختن این نوع ارتباط بدون نیاز به اینترنت و توسط مودم صورت می‌گیرد كه به طور كامل در شماره 9 مجله توضیح داده شده است اما به علت اینكه ممكن است برخی از خوانندگان به این شماره دسترسی نداشته باشند این مراحل را دوباره تكرار می‌كنیم:

برای این كار دو مرحله را باید انجام داد: 
• تنظیمات كامپیوتر مقصد و یا به عبارت دیگر كامپیوتر میزبان (Host)
   یعنیFTP Server
• تنظیمات مربوط به كامپیوتر میهمان (Guest) یعنی FTP Client

الف ـ تنظیم كامپیوتر میزبان ( Host )
1 ـ در كنترل پانل بر روی Network Connection دوبار كلیك كنید تا پنجره مربوط به آن باز شود.
2 ـ بر روی گزینه Create a New Connection كلیك و سپس Next كنید.
2 ـ در پنجره Network Connection Type، ابتدا گزینه چهارم یعنی
 Set up an advanced Connection را انتخاب و سپس Next كنید

3 ـ گزینه Accept incoming Connections را انتخاب و سپس Next كنید.
4 ـ در پنجره Device for Incoming، مودم را انتخاب و سپس Next كنید
5 ـ گزینه Do not allow  virtual… را انتخاب و سپس Next كنید.
6 ـ در پنجره User Permissions نام كاربری كه می‌خواهید اجازه ورود به سیستم داشته باشد را وارد كنید. برای این كار هم می‌توانید یكی از Userهای موجود را انتخاب و یا اینكه یك User جدید ایجاد نمائید.
برای ایجاد User جدید بر روی گزینه Add كلیك و مطابق شكل 7 نام و كلمه عبور دلخواه را وارد نمائید.
7 ـ پنجره مربوط به Networking Software را  بدون تغییر Next كنید. (توجه داشته باشید كه مطابق شكل 8 ،هر 3 گزینه حتماً باید تیك خورده باشند)
8 ـ در آخر بر روی Finish كلیك كنید.با انجام مراحل فوق یك Incoming Connection در لیست موجود در Network Connection ایجاد می‌شود.

ب ـ تنظیم كامپیوتر میهمان ( Guest )
1 ـ مراحل 1 و 2 قسمت (ب) را مجدداً تكرار كنید.
2 ـ در پنجره  Network Connection Type، ابتدا گزینه دوم یعنی
 Connect to the Network at my… را انتخاب و سپس Next كنید.
3 ـ گزینه Dial-up Connection را انتخاب و سپس Next كنید.
4 ـ در قسمت Company Name یك اسم دلخواه ( مثلاً To FTP Server ) وارد و سپس Next  كنید.
5 ـ شماره تلفن مقصد را وارد و Next كنید.
6 ـ در آخر بر روی finish كلیك نمائید. با انجام مراحل فوق یك Connection Dial Up جدید ایجاد می‌شود( شکل 9 ) و كامپیوتر مهمان برای وصل شدن به كامپیوتر میزبان آماده است.
ج ـ وصل شدن به كامپیوتر میزبان
1 ـ دركامپیوتر میهمان، بر روی كانكشنی كه در مرحله دوم آنرا ایجاد كردیم، كلیك كنید.
2 ـ نام كاربری ( User Name ) و پسورد ( مربوط به مرحله 6 قسمت الف ) را وارد و بر روی Dial كلیك كنید.
3 ـ با این عمل پس از چند لحظه كه مودم‌ها به تبادل اطلاعات می‌پردازند،كامپیوتر میهمان به كامپیوتر میزبان وصل می‌شود(‌شکل 10 ) و كاربر مورد نظر در كنار Incoming Connection  نمایان می‌شود.

این نوع ارتباط در کاربردهائی مثل Remote Desktop Connection و File Sharing که در شماره های پیشین درباره آنها به طور کامل صحبت شده است نیز استفاده دارد , در این شماره هدف ما ایجاد این نوع Connection برای یادگیری و راه اندازی FTP است.
همانطور که در ادامه خواهید دید, پس از اتصال به سرور FTP، به راحتی می‌توانید به نقل و انتقال فایل بپردازید.

اتصال و دریافت فایل از FTP Server
در بخش اتصال به سرویس دهنده یك Incoming Connection  ساخته‌ایم كه منتظر برقراری ارتباط از جانب FTP Client می‌ماند.زمانیكه Client به سروری كه ساخته‌اید متصل شد به راحتی با باز كردن Web Browser خود و تایپ یكی از دو عبارت
[ftp://[IP address یا [ftp://[Computer Name در آدرس بار می‌توانید لیست فایل‌های موجود در FTP Server را دیده و هر كدام را كه مایل بودید دریافت كند.
IP address در فرمان فوق آیپی آدرس كامپیوتر شماست كه اگر ارتباط توسط مودم صورت گرفته باشد توسط مودم به شما اختصاص می‌یابد و اگر تحت شبكه در حال رد و بدل كردن فایل‌ها هستید توسط مدیر سیستم به شما داده شده است مانند 192.168.0.2 و Computer Name نام كامپیوتر شماست مثل  rayaneh-khabar.

نكته: یك FTP Client برای بدست آوردن آیپی آدرس ماشین سرویس دهنده FTP ، می‌تواند مانند شكل 11 در System Tray بر روی Connection كه ارتباط بین سرور و كامپیوتر میهمان را ایجاد كرده ، كلیك راست و Status را انتخاب نماید. با توجه به شكل 12 در برگه Support هم آیپی آدرس خود و هم آیپی آدرس سرویس دهنده را ببیند.

نكته: زمانیكه دو كامپیوتر از طریق مودم به یكدیگر متصل شده باشند یك نوع IP استاندارد پیش فرض به صورت 169.254.z.t  است  كه z و  t به صورت تصادفی به مودم تعلق می‌گیرد.

نكته:
نام سیستم خود را هم می‌توانید با كلیك راست بر روی My Computer و انتخاب Properties در برگه Computer Name ببینید و به سرویس گیرنده اعلام كنید تا از آن استفاه كند.

با یك مثال ادامه می‌دهیم:
طبق شكل 5 ما لیستی از فایل‌ها را در پوشه ftproot قرار دادیم سپس با توجه به اشكال 11 و 12 آدرس سرور را با مقدار 169.254.195.157  بازیابی كردیم.
FTP Client مورد نظر مانند شكل 13 , این IP را در نوار آدرس مرورگر Mozilla وارد و سپس همان لیست را كه در شكل 5 وجود داشت به صورت لینك‌های قابل Download می‌بیند. به همین راحتی !!

كار ما تمام شد از این به بعد شما تنها به ویرایش لیست‌تان می‌پردازید و دیگر لازم نیست پوشه‌ای را Share كنید و یا فایل‌ها را با درد سر Email كنید.

نكته: این مسأله را فراموش نكنید كه در صورتیكه فایروال سیستم شما فعال باشد نمی‌توان به سرویس دهنده FTP شما متصل شد، پس بایستی آن را غیرفعال كنید.

سرعت بالاتر و نظم موجود در این سرویس از مزایای آن به شمار می‌رود. نکته قابل توجه دیگر اینكه، با وجود یك نرم‌افزار مدیریت Download مثل IDM یا DAP می‌توان فایل‌های حجیم را هم با سرعت بالاتری منتقل كرد.
با هر نوع Connection که به سرور متصل شده باشید چه از طریق شبکه داخلی یا اینترنت و یا روشی که ما به شما ارائه کردیم امکانات FTP در اختیار شماست.

نكته: امکان دارد در هنگام برقراری ارتباط با مشكل مواجه شوید، حتما به این نکته نیز توجه کنید.قبل از هر چیز بایستی بر رویMy Computer كلیك راست كرده و Properties را انتخاب نمایید و در برگه  Remoteدر قسمت پائین گزینه
 Allow users to connect remotely … را تیك بزنید.سپس كاربری را كه اجازه اتصال به سرور را در هنگام ساختن Connection به او داده‌اید در قسمت Select remote users اضافه كنید

سخن آخر
همیشه راه حلی برای بن بست‌ها در دنیای تكنولوژی وجود دارد، تعلل نكنید، آزمایش كنید و از منابع سیستمی‌ خود حداكثر استفاده را ببرید تا لذت زندگی در عصر حاضر را بیشتر درك كنید.