در کنفرانس سالانه کلاه سیاه ها، محققان امنیتی نشان دادند که اخیراً نویسندگان ویروس برای توزیع کدهای مخرب خود، از سایت های قانونی میزبانی نام های تجاری معروف و شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری بهره می برند.
در گذشته نویسندگان ویروس کدهای مخرب خود را از طریق سایت های خود که به این منظور خریداری و طراحی کرده بودند، توزیع می کردند. از این رو شرکت های ارائه دهنده راه حل های امنیتی به راحتی اسامی این سایت ها را در فهرست سیاه خود قرار داده و دسترسی به آنها را مسدود می کردند. بهمین دلیل هکرها برای دور زدن این دام، بطرز فزاینده ای به فکر توزیع کدهای مخرب خود از طریق وب سایت های قانونی و مشروع افتادند.
در اغلب موارد صاحبان این سایت ها، نمی توانند به درستی از محتوای سایتی که میزبانی آن را برعهده دارند اسکن تهیه کنند و این مسئله به نفوذگران این امکان را می دهد تا مخفیانه و با سهولت و بدون صرف هیچ هزینه ای، کد مخرب خود را ارسال کنند. از آنجائیه کد مخرب از سوی یک سایت قانونی ارسال شده است کاربران به آن مشکوک نشده و در نهایت در فهرست سیاه فروشندگان راه حل های امنیتی هم قرار نخواهد گرفت.
طبق گزارشات ارائه شده در کنفرانس کلاه سیاه ها و با توجه به حملات و حوادث اخیر، بیشتر این کدها از طریق گوگل کد و Dropbox میزبانی و از آنجا توزیع می شوند. بطوریکه در این کنفرانس فهرستی از فایل های مخرب میزبانی شده در سایت گوگل کد که شامل ابزار توسعه دهنده نرم افزار است، منتشر و در نهایت به همه مدیران IT هشدار داده شد که به هر دامنه ای هرچند مطمئن، کورکورانه اعتماد نکنند.
همچنین شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مبتنی بر ابر باید بیشتر از گذشته نسبت به روش های اعتبارسنجی مشتریان خود هنگام ثبت نام دقت کنند چراکه هکرها با کمک اطلاعات هویتی جعلی می توانند ثبت نام کرده و در نهایت اقدام به راه اندازی یک شبکه بات نت قدرتمند کنند.
بر همین اساس و به منظور رفع این مشکل و حفاظت از مشتریان، شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی ابر از سیستم فیلترینگ IP استفاده می کنند که از این طریق می توانند IPهای فاقد هویت را شناسایی و از ثبت نام آنها جلوگیری و امنیت فضای ابری را تامین کنند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 17 مرداد 1392    | توسط: shahram. cheraghi    | طبقه بندی: هک،     |
نظرات()