شاید شما نیز مصاحبه برخی از هموطنان در خصوص قبض های چند میلیونی برق، آب یا گاز را در صدا و سیما دیده باشید که در این موارد معمولا اشتباهی در خواندن کنتور یا چاپ قبض رخ داده است.
 
 عبدالمحمد شیروانی کارگر اهل روستای نصروان شهرستان داراب است که در بهمن ماه امسال با قبض حدوداً 19 میلیون تومانی تلفن ثابت منزل اجاره ای اش مواجه شد، اما این مبلغ تنها مربوط به دی و بهمن ماه 92 بوده و برای دو ماه بعدی نیز 14 میلیون تومان قبض آمده است که جمعا مبلغی حدود 33 میلیون تومان می شود!
 
ادامه مطلب...

ابتدا فکر می کردیم 180 هزار تومان آمده است
نکته جالب این قبض صادر شده، تماس با شماره کشورهای مختلف خارجی و به صورت مکرر است. به عنوان مثال از این خط روستایی به یک شماره در عراق 189 بار و به شماره ای دیگر 140 بار تماس گرفته شده است.
 
مبلغ 46400 تومان هزینه چند ماه مکالمه این خانواده در گذشته
این کارگر روستایی در خصوص قبض چند ده میلیونی تلفن منزلش به خبرنگار داراب آنلاین گفت: من کارگری هستم که از صبح برای کار با موتورسیکلت به شهر می روم و آخر شب به خانه باز می گردم. قبلا خیلی قبض تلفن ما زیاد می آمد 20 هزار تومان می شد آن هم نه بین شهری بود و نه بین المللی، اما حالا چرا این بلا بر سر من آمده نمی دانم. در ابتدا فکر می کردیم 180 هزار تومان آمده است بعد گفتیم شاید یک میلیون و 800 است ولی باورمان نمی شد 18 میلیون است!
وی افزود: اصلا من تا بحال خارج از کشور نرفته ام و کسی را آنجا ندارم که با آن تماس بگیرم و از آنجا که به دلیل مهاجرت به شهر داراب، خانه های اطراف ما خالی از سکنه است این تلفن را برای امنیت خانواده خریده ام که اگر اتفاقی افتاد با 110 تماس بگیرند.
می گویند زندگی ات را توقیف می کنیم اما نمی دانند که من هیچ ندارم
وی ادامه داد: در ماه های اخیر بارها تلفن ما خط روی خط می شد و ما صدای مکالمه فرد دیگری را می شنیدیم حتی با مخابرات هم تماس گرفتم و برای بررسی به اینجا آمدند اما اشکالی پیدا نکردند. اگر می دانستم قرار است چنین بلایی بر سرم بیاید تلفن را قطع می کردم.
این کارگر روستایی در ادامه گفت: اینجا آمار سرقت کابل بسیار بالاست و بارها به همین دلیل برق و تلفن ما قطع شده است. مخابرات می گوید اگر پرداخت نشود زندگی ات را توقیف می کنیم اما نمی دانند که من هیچ چیزی ندارم  و حتی سبد کالا هم به ما ندادند، خانه ای که در آن زندگی می کنم امانت مردم است و زندگی ما به سختی می گذرد.
وی با ارائه توضیحاتی در خصوص بیماری همسرش گفت: من قادر به تامین هزینه درمان همسرم نیستم حالا چه طور می توانم قبض 33 میلیون تومانی را پرداخت کنم.
 
 
جهت پیگیری این موضوع به سراغ احمد پور رییس مخابرات داراب رفتیم و دلیل صدور چنین قبضی را از وی جویا شدیم.
رییس مخابرات داراب با تایید مبلغ قبض صادر شده گفت: متاسفانه موارد مشابه دیگری در داراب و دیگر شهرستان های استان فارس مشاهده شده است که در بررسی های بعمل آمده تلفن های تماس گرفته شده مربوط به مسابقات و قرعه کشی شبکه های ماهواره ای بوده است و مورد آقای شیروانی نیز در دست بررسی است.
 
 
احمد پور تاکید کرد: متاسفانه مشترکان اطلاع ندارند وقتی با این شماره ها تماس می گیرند از لحظه ای که به یک سیستم گویا وصل می شوند برای آنها هزینه منظور خواهد شد.
وی در خصوص قبض صادر شده برای این خانواده روستایی گفت: ممکن است از خطی سوء استفاده شده باشد اما در بررسی موارد قبلی، عدم اطلاع مشترک و تماس با شماره مسابقات شبکه های ماهواره ای موجب صدور قبض های میلیونی شده است.
 
 
احمد پور در خصوص دلایل عدم قطع تلفن این مشترک در دو ماهه اول گفت: اطلاعات تماس های بین المللی در اختیار استان فارس نیست و تهران هر چهار ماه آنها را برای ما ارسال می کند. به همین دلیل تلفن این مشترک پس از صدور قبض 18 میلیونی قطع نشده است.
رییس مخابرات داراب دلیل ثبت شدن نام کشور عراق، اوکراین، مصر و ... در پرینت مکالمات این مشترک را مستقیم نبودن شماره های تماس گرفته شده اعلام کرد و گفت: عملا بیشتر این شماره ها مخاطب خود را فریب می دهند و مشترک را ساعت ها پشت خط نگه داشته و هیچ جایزه ای در کار نیست.
وی راهکار جلوگیری از اتفاقات مشابه را مراجعه به مخابرات دانست و گفت: مشترکان تلفن های ثابت می توانند با مراجعه به مخابرات نسبت به بستن تماس های بین المللی تلفن خود اقدام کنند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 فروردین 1393    | توسط: shahram. cheraghi    |    |
نظرات()